InspireMe#1 Zdolání vrcholu

28. dubna 2016 v 12:11 | -joe- |  InspireMe
Chodíte na hory, lezeckou stěnu, nebo jste jen v dětství rádi lezli po stromech? Pak ten úžasný pocit určitě znáte. Po určité době dřiny a (v některých případech) nadávek nad tím, co jste si to na sebe zase ušili, se najednou dostaví pocit naprosté blaženosti. Na rtech se vám roztáhne úsměv a zhluboka si oddechnete. Dokázali jste to. Jste u cíle.


Dosažení cíle je vždycky obrovskou odměnou a také motivací k dalším snahám. Když zdoláte vrchol jedné hory, hned začnete plánovat, který zdoláte příště. Když jako malí poprvé vylezete na nízký strom, hned získáte odhodlání zkusit příště o něco větší. Když se vám poprvé podaří udělat chutné i dobře vypadající palačinky, budete je rádi vařit znovu a znovu. Když se vydrápete na vrchol lezecké stěny, už se těšíte, až se vám to povede i náročnější cestou.

Ať si říká kdo chce co chce, každý člověk chce být úspěšný. A to nemusí znamenat slavný nebo bohatý. Úspěch má mnoho podob. Máme ale spoustu zábran, strachů a nejistot, které nám mnohdy natolik brání pouštět se do nových věcí, že nám úspěchy o vlásek unikají. Když už se nám ale jednou něco podaří, a to i maličkost, dokáže nás to neuvěřitelně nastartovat, zvednout sebevědomí a popostrčit nás na naší cestě.

Zkuste si to někdy, zkuste něco, co běžně neděláte. Stačí něco relativně jednoduchého, aby byla pravděpodobnost úspěchu co nejvyšší, a pak jednoduše po troškách přidávejte. Nikdo nezdolal napoprvé Mount Everest, nejprve je třeba začít nejbližším kopcem, který máme za domem. Každý další úspěch nás pak popostrčí kupředu a ukáže nám trošku jiný pohled na věc.

Velmi dobře takto funguje právě zdolávání vrcholů, tedy lezení někam nahoru. Ne nadarmo se říká "mířit vysoko", "stoupat na společenském žebříčku" a podobně. Vidět věci shora je tak nějak jiné, úplně odlišná perspektiva. A zdaleka to není jen o tom, že chozením na hory natrénujete jen chození na hory. Při takových aktivitách člověka napadá spousta věcí a tak nějak celkově ho to formuje. A taky se nadýchá čerstvého vzduchu. Vyprodukuje trošku endorfinů. Procvičí tělo. Třeba se i opálí. Nebo přinejmenším uloví selfíčko z trochu zajímavějším pozadím než koupelnové kachličky. Takže zdolávání vrcholů zdar! :o)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama